Nawigacja

Krew pępowinowa - najważniejsze wydarzenia

Zamieszczono: 6 styczeń

Komórki macierzyste występują w organizmie przez całe życie człowieka. W okresie życia płodowego występują embrionalne komórki macierzyste, które mogą różnicować się, dając początek komórkom różnych tkanek organizmu. Od kilkunastu lat krew pępowinowa z powodzeniem wykorzystywana jest jako materiał do przeszczepu zamiast szpiku kostnego.

  • 1972 roku Norman i Milton Ende z University of Medicineand Dentistry w New Jersey, poinformowali o podaniu krwi pępowinowej 16-letniemu pacjentowi choremu na białaczkę.
  • W 1988 roku po raz pierwszy z sukcesem przeszczepiono krew pepowinową. Dawcą była nowo narodzona dziewczynka a biorcą jej pięcioletni brat chory na niedokrwistość Fanconiego.
  • 1989 roku Hal E. Broxmeyer z Indiana University Schoolof Medicine, Edward A. Boyse z Memorial Sloan-KetteringCancer Center w Nowym Jorku wskazali, że ludzka krew pępowinowa zawiera równie dużo komórek macierzystych, jak szpik kostny.
  • Początek lat 90-tych dwa zespoły: kierowany przez prof.Wiesława W. Jędrzejczaka z Centralnego Szpitala Klinicznego WAM w Warszawie, oraz prof. Zygmunta Pojdy, z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii, podjęły pierwsze próby bankowania krwi pępowinowej. 1993 r. dwa zespoły: kierowany przez prof.Wiesława W. Jędrzejczaka z Centralnego SzpitalaKlinicznego WAM w Warszawie, oraz prof. Zygmunta Pojdy, z Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologi, współpracują ze sobą, pobrały krew pępowinową od nowo narodzonej siostry chłopczyka chorego na ostrą białaczkę lifoblastyczną. Krew ta po ponad rocznym przechowywaniu w Zakładzie Immunologii CSK WAM została z powodzeniem przeszczepiona choremu przez zespól prof. Andrzeja Langego.
  • W Polsce pierwszego przeszczepu krwi pępowinowej dokonano w 1994 roku u chłopca z ostrą białaczką szpikową
  • W 1996 roku wykonano pierwszy przeszczep krwi pępowinowej u dorosłego - chorego na przewlekłą białaczkę szpikową.
  • W 1998 dr Eliane Gluckman i współpracownicy podsumowali wyniki 143 zabiegów przeszczepienia krwi pępowinowej w 45 ośrodkach w Europie, stwierdzając, że zabiegi takie stanowią skuteczną metodę leczenia chorób układu krwiotwórczego.
  • We wrześniu 2003 roku opublikowano dane o działalności zrzeszonych w organizacji Netcord 13 banków krwi pępowinowej w Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Japonii. Zgromadzono ogółem 71842 porcje krwi pępowinowej, przeszczepiono łącznie 2592 porcje, z tego 1578 u dzieci i 1014 u dorosłych.
  • W 2007 roku po raz pierwszy użyto do transplantacji krwi pępowinowej, która wcześniej została pobrana, przetworzona i przechowywana w prywatnym banku krwi

Co to za strona?

Serwis Krew Pępowinowa powstał, abyście mogli znaleźć informacje, które pomogą Wam podjąć tą trudną decyzję, jaką jest pobrania i przechowywanie krwi pępowinowej. Znajdziecie tu informacje o tym jak wygląda zabieg pobrania krwi pępowinowej, jak przechowuje się komórki macierzyste, a także gdzie znajdują się banki krwi pępowinowej na terenie Polski.

Sieć blogów

Jesteśmy stroną wyróżnioną w sieci blogów tematycznych 1oo.pl. Gorąco polecamy zainstalować aplikację Dropbox.

Kanał Informacyjny

Zasubskrybuj nasz kanał RSS